Iskolánk
Ismerd meg a filozófiánkat, és az általunk oktatott harcművészeteket
A Mecsek Harcművészeti Iskola Filozófiája
A Mecsek Harcművészeti Iskolát 2018-ban alapította Bánkövi Máté vezető instruktorunk azzal a céllal, hogy hatékony és korszerű önvédelmi oktatást nyújtson minden korosztály számára Pécs környékén. Az iskola filozófiájának alapját az a meggyőződés képezi, hogy a 21. században a harcművészetek elsődleges küldetése a modern önvédelem és a személyes fejlődés elősegítése.
Napjainkban a tudományos kutatások, innovatív edzésmódszerek és technikai fejlesztések révén a harcművészeti oktatás lehetőségei minden eddiginél szélesebbek. Iskolánk célja, hogy ezeket a modern megközelítéseket ötvözze a tradicionális harcművészeti értékekkel, biztosítva ezzel az edzések hatékonyságát és relevanciáját a mai világ kihívásaihoz. Az évszázadok során kialakult módszerek közül megőrizzük és alkalmazzuk az időtálló, értékes elemeket, ugyanakkor elhagyjuk azokat, amelyek mára elavulttá váltak.
A modern társadalom kevésbé szembesül a múlt csatáinak vagy háborúinak kihívásaival, ugyanakkor az önvédelmi helyzetek továbbra is jelen vannak. Ezért kiemelten fontosnak tartjuk, hogy tanítványaink olyan készségekkel és tudással gazdagodjanak, amelyek a való életben is azonnal alkalmazhatóak. Edzéseinken a Jujitsu (柔術) és a Goshin Jutsu (önvédelem művészete) technikai elemein keresztül nemcsak a test fizikai fejlesztésére, hanem a mentális felkészültségre, a helyzetfelismerésre és a magabiztosság építésére is nagy hangsúlyt helyezünk.
Minden korosztályt és képességszintet szívesen látunk, és kis csoportos edzéseink révén személyre szabott figyelmet biztosítunk. A célunk, hogy tanítványaink nemcsak hatékony önvédelmi technikákat sajátítsanak el, hanem egy életre szóló szenvedélyt találjanak a harcművészetek világában, amely hozzájárul testi és lelki egészségükhöz.
Fedezd fel te is, hogyan válhat a harcművészet az önfejlesztés és az önvédelem időtálló eszközévé a Mecsek Harcművészeti Iskolában!
Vélemények az iskolánkról
Módszereink
Edzéseinken a technikai tudás, az erőnlét és a reflexek fejlesztésére átfogó és sokoldalú módszertant alkalmazunk, amely a tradicionális harcművészeteket és a modern edzésmódszereket ötvözi.
A Jujitsu technikáinak gyakorlása mellett reflexgyakorlatokat, boxzsákos edzéseket, valamint kesztyűs és összekapaszkodós küzdelmeket végzünk, hogy a tanítványok hatékonyan alkalmazzák a tanultakat. Az erőnléti edzésben a kettlebell, a saját testsúlyos gyakorlatok és speciális fogáserő-fejlesztő technikák segítségével erősítjük a robbanékonyságot és az állóképességet.
A mozgáskoordináció és a hajlékonyság fejlesztésére dinamikus nyújtást, valamint az SMR-henger használatát építjük be az edzésprogramba. Ezek az elemek együttesen biztosítják a test egészséges, sérülésektől mentes fejlődését, miközben hozzájárulnak a hatékony önvédelem és harcművészeti technikák elsajátításához.
A Jujitsu a japán harcművészetek egyik ősi és sokoldalú ága, amelynek célja, hogy a támadások energiáját kihasználva hatékonyan semlegesítse az ellenfelet. Maga a szó jelentése: „lágy művészet”, amely kifejezi a Jujitsu alapelvét – az erő helyett a technika és a stratégia áll a középpontban.
Ez a pusztakezes harci rendszer a judo és sok más modern harcművészet elődje, és szoros kapcsolatban áll a japán szamurájok harci hagyományaival. A Jujitsu kialakulása az évszázadok során finomodott, elemei között megtalálhatók a kínai kempo (ökölharc) technikák, amelyeket a 17. században Chen Yuang-ping kínai mester honosított meg Japánban. Az első iskolák (ryu) alapítói, ezeket az elemeket továbbfejlesztették, és olyan rendszereket hoztak létre, amelyek mind a szamurájok csatatéri túlélését, mind a mindennapi önvédelmet szolgálták.
A Jujitsu technikai repertoárja kiterjed az ütésre, rúgásra, dobásokra, gáncsolásokra, feszítésekre, leszorításokra, fojtásokra, valamint az idegpontok nyomására. E komplex rendszer célja nem pusztán a támadások elhárítása, hanem azok irányítása és a támadó harcképtelenné tétele. A technikák középpontjában a harmónia és a folyamatosság áll: a támadó erő ellenében a védekező lágy, de precíz válaszokat alkalmaz.
A Jujitsu három fő területre oszlik:
- Taihen Jutsu – A test mozgásának művészete, amely az egyensúly, a testtudat és az esések technikáira összpontosít.
- Jutai Jutsu – A fogások, dobások és a testkontaktus technikái.
- Dakentai Jutsu – Az ütések és rúgások rendszere, amely az életpontokat célozza.
Az edzések során különösen nagy hangsúly kerül az alapállások stabilitására és rugalmasságára, a gyors és precíz mozdulatokra, valamint az akrobatikus elemekre, amelyek a mozgékonyságot és a reakcióidőt fejlesztik.
A Jujitsu története során a társadalmi változások és a harcművészetek evolúciója miatt időszakosan háttérbe szorult, azonban a modern korban ismét méltó helyére került. Napjainkban világszerte elismert harcművészeti forma, amelyet gyakran önvédelemre, egészségmegőrzésre és személyes fejlődésre egyaránt alkalmaznak.
Az edzéseken a gyakorlók (jujitsuka) hagyományos fehér judogi-t vagy karateruhát viselnek, magasabb szinteken pedig hakama egészíti ki az öltözetet. Az előrehaladást és a tudásszinteket színes övek jelzik, amelyek az elköteleződést és a fejlődést szimbolizálják.
A Jujitsu nem csupán harcművészet, hanem életfilozófia is, amely az önfegyelmet, az önbizalmat és a belső egyensúlyt erősíti. Ez az időtálló hagyomány a modern önvédelem, a fizikai erőnlét és a mentális éberség egyik legjobb eszköze.
Oktatóink
Bánkövi Máté
ISKOLAVEZETŐ, INSTRUKTOR
Radvánszky Noémi
GYERMEKCSOPORT SEGÉDOKTATÓ
Legnépszerűbb csoportjaink
Értékek, melyekben hiszünk
Go Rin no So (五輪書)
- A Go Rin No Sho (magyarul „Az Öt Gyűrű Könyve”) egy klasszikus japán mű, amelyet Mijamoto Muszasi, a legendás szamuráj és kardforgató írt 1645-ben. Ez a könyv a harcművészetek, a stratégia és az életfilozófia egyik alapműve, amely öt fejezeten keresztül vezeti be az olvasót a harc alapelveibe és az életre alkalmazható bölcsességekbe.
Az öt fejezet – a Föld, a Víz, a Tűz, a Szél és az Üresség – mindegyike különböző szempontból mutatja be a harcművészetek stratégiáit:
- Föld: Az alapok és a szilárd alapelvek lefektetése.
- Víz: A rugalmasság és az alkalmazkodóképesség.
- Tűz: A harc dinamizmusa és az energia irányítása.
- Szél: Más iskolák tanulmányozása és megértése.
- Üresség: A tudat tisztasága és az intuíció.
A könyv túlmutat a szamurájkard használatán; filozófiáját gyakran alkalmazzák az üzleti stratégiákban, vezetésben és az önfejlesztés terén is. A Go Rin No Sho örökérvényű tanításai ma is inspirációként szolgálnak a személyes és szakmai fejlődés útján.
Busidó (武士道)
A Bushido (magyarul „A Harcos Útja”) a japán szamurájok etikai kódexe, amely a szamurájok életének és viselkedésének alapelveit foglalja magában. Ez a filozófia a harcművészeteken és a szamurájok katonai kötelességein túlmutatva olyan értékeket hangsúlyoz, mint a bátorság, a becsület, a hűség, a tisztelet, az önuralom és a tisztesség.
A Bushido mélyen gyökerezik a buddhizmus, a konfucianizmus és a sintoizmus tanításaiban, amelyek együtt határozták meg a szamurájok szellemi és erkölcsi iránytűjét. A kódex célja az volt, hogy a harcosokat nemcsak fizikailag, hanem szellemileg és erkölcsileg is felkészítse az élet kihívásaira, legyen szó csatatéri helytállásról vagy békés időszakokról.
A Bushido alapelvei időtállóak, és ma is példát mutatnak az önfegyelem, az elkötelezettség és az erényes élet terén. Gyakran a japán kultúra egyik szimbólumaként tekintenek rá, amely nemcsak a múlt harcosait, hanem a modern élet kihívásaira való válaszokat is inspirálja.
Még ne hagyd el az oldalt!
Ne maradj le a lehetőségről, töltsd le ingyenes e-könyvünket a Támadható pontok az emberi testen!
Iratkozz fel hírlevelünkre és nem csak a e-könyvünket töltheted le, legfrisebb cikkeinkről, híreinkről és eseményeinkről is értesülsz!
Tanulj önvédelmet, növeld az önbizalmad és formáld az életed!