Iskolánk
Ismerd meg a filozófiánkat, és az általunk oktatott harcművészeteket
Filozófiánk
Egyesületünket és ezzel együtt a Mecsek Harcművészeti Iskolát 2018-ban azzal a céllal hozta létre Bánkövi Máté vezető instruktorunk, hogy hatékony önvédelmi oktatást tudjon nyújtani bármilyen korosztály számára Pécs környékén.
Iskolánk filozófiája, hogy a 21. században a harcművészetek küldetése a modern önvédelem átadása a közönség számára. Napjainkban rengeteg lehetőség, kutatás és edzésmódszer áll rendelkezésünkre, célunk, hogy a lehet legjobb módszereket alkalmazzuk, kutasuk és fejlesszük. Az évszázadok folyamán a harcművészek számtalan edzésmódszert fejlesztettek ki az adott kor kihívásainak megoldására, melyek egy része napjainkban még mindig a leghatékonyabb része, azonban néhány módszer már túlhaladottá vált, a mai környezetbe ültetve lassabban éri el a kívánt hatást egyéb megközelítéseknél. A háborúk, csaták szerencsére távol kerültek a nyugati világtól, viszont napjainkban gyakoribbá vált az önvédelmi helyzetek kialakulása.
Vélemények az iskolánkról
Módszereink
A Mecsek Harcművészeti Iskolában a kis csoportos edzések hívei vagyunk. Nem hiszünk abban, hogy hatékony fejlődés érhető el 30 – 40 fős csoportokban. Ezért csoportjainkban maximum 10 – 12 tanulót fogadunk, termünket is ennek a filozófiának a jegyében alakítottuk ki. Edzéseink technikai bázisanyaga a Japán Jujitsu és az orosz Systema rendszerei köré épül. Foglalkozásaink fejlesztik a kondíciót, a technikai tudásanyagot és a küzdelmi képességeket is.
Óráink fizikailag megterhelők, azonban a kis csoportos órák lehetőséget nyújtanak ahhoz, hogy a kezdő és haladó tanulók szeparáltan edzettségi szintjüknek megfelelő terhelést kapjanak. Módszereink az adott korcsoport igényeihez és szükségleteihez igazodva kínálnak bevezetést a harcművészetek és a hatékony önvédelem világába. Tanulóink tudásukat a Magyar Grappling Szövetség versenyein is próbára tehetik.
Pusztakezes rendszer, a judo őse. Tai jutsunak vagy yawarának is nevezték, ami azonban nem pontosan fedi le a jiu-jitsu fogalmát, inkább annak előzményeit jelöli. A tai jutsu vagy tai-jitsu tulajdonképpen a pusztakezes ninja harcmodor, s részben a jiu-jitsu elődje. Három főbb részterülete van: taihen jutsu, a jutai jutsu, dakentai jutsu.
A tai jutsu az egyik leghatékonyabb harcművészet, alapállásai stabilak, de ugyanakkor lazák, rugalmasak. Az ütések gyorsak, a védéseket azonnal követik, életpontok ellen irányulnak. Gyakoriak az elhajlások, kitérések, elugrások, az akrobatikus elemek. A yawara szintén régi japán harci gyakorlat, s ugyancsak a jiu jitsu előzménye. Ennek írásjeléből alakult ki a „ju” (lágyság) jele, ami a „judo” nevében is szerepel.
A jiu-jitsu jelentését boncolgatva a „jiu” – lágy, utánaengedés, a „jitsu” – művészet, technika. Már 2500 évvel ezelőtt ismert volt Japánban, ahová valószínűleg Kínából került. 1600 táján Chen Yuang-ping kínai mester megtanította három roninnak (tanító vagy úr nélküli szamuráj harcos elnevezése) a kínai ökölharc, a kempoelemeit. Ikeo, Fukeo és Minra továbbfejlesztette e pusztakezes harci művészetet, s egy-egy iskolát hozott létre. A legősibb ösztönös mozdulatokat gyakorolva e harci művészet célja: a támadó technikák hárítását követő elvezetés, irányítás, harcképtelenné tétel.
Technikái közé tartozik az ütés, rúgás, dobás, gáncsolás, feszítés, leszorítás, fojtás, idegpontok nyomása. A jiu jitsu nem harci művészetek keveréke, hanem a mozgásformákat a maguk egységében tekintő iskola, mely egyforma súlyt fektet az összes védekező technika ismeretére. Japánban egy ideig a társadalom és a küzdőművészetek perifériájára szorult, a közelmúltban azonban újra elfoglalta méltó helyét a küzdőművészetek sorában, nem utolsósorban európai más harcművészeteket már magas szinten művelő mesterek tevékenységének eredményeképpen. A jiu jitsukák öltözete fehér judo- vagy karateruha, magasabb fokozatoknál hakama. Az elért szinteket színes övekkel jelzik. (Watakushi Ningen, 1999 alapján)
Mi a Qin Na?
“Qin” kinaiul megragadást, megfogást jelent, ahogyan a sas megragad egy nyulat, vagy ahogy a rendőr elfog egy gyilkost (Qin Xiong). “Na” azt jelenti: tartani és irányítani. Tehát a Qin Na kifejezést fordíthatjuk így: “ragadd meg és urald!”. A Qin Na fogástechnikáival megragadjuk vagy leszorítjuk az ellenfél izületeit, izmait vagy inait, így a mozgás- és harcképtelenné tesszük őt.
A Qin Na technikákat az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:
1. Fen Jin – az izmok és az inak szétválasztása
2. Cao Gu – a csontok kimozdítása
3. Bi Qi – a légzés lezárása
4. Dian Mai – az ér nyomása
5. Dian Xue – testüregnyomás
Senki nem tudná megmondani, hogy mikor használták először a Qin Nát. Talán akkor, amikor valaki először ragadott meg egy másikat azzal a szándékkal, hogy harcképtelenné tegye. Az ellenfél végtagjainka vagy fegyverének megragadása az egyik legalapvetőbb és legösztönösebb módja annak, hogy hatástalanítsuk támadását.
A Qin Na technikáit – gyakorlatiasságuk miatt – már több ezer éve, a kínai harci művészetek kezdete óta gyakorolják, más harci technikákkal egyetemben. Bár nem fejlődött ki olyan rendszer, mely pusztán a Qin Nát használná, szinte minden stílusban vannak Qin Na elemek. Még Japánban, Koreában és más keleti országokban is, melyekre erősen hatott a kínai kultúra, kisebb-nagyobb mértékben kerültek be Qin Na-elemek a helyi harci stílusokba.
Mivel a Qin Na alaptechnikái jól használhatók az ellenfél harcképtelenné tételére úgy, hogy ne okozzunk neki sérülést, vagy ne öljünk meg, a mai napig használják katonák és rendőrök kiképzésében.
Oktatóink
Bánkövi Máté
ISKOLAVEZETŐ, INSTRUKTOR
Radvánszky Noémi
GYERMEKCSOPORT SEGÉDOKTATÓ
Legnépszerűbb csoportjaink
Értékek, melyekben hiszünk
Go Rin no So (五輪書)
Az öt elem könyve (Go Rin no So) egy szöveg a kendzsucuról (a japán kardvívás művészetéről) és a harcművészetekről általában, melyet a híres japán kardforgató, Mijamoto Muszasi írt 1645-ben. Az idők során több fordítása is elérhetővé vált, és az olvasóközönsége is jócskán túlmutat a harcművészek csoportján: akadnak ugyanis olyan vezető üzletemberek, akik úgy gondolják, Mijamoto kifejtése a konfliktusokról és az előnyszerzésről hasznos a munkájukban.
forrás: Wikipédia
- Ne legyél gonosz!
- Szüntelenül gyakorold a ni ten icsi-rjú tanait!
- Ismerd meg a többi művészetet!
- Tanulmányozd a különböző mesterségek útjait!
- Lásd a különbséget a mindennapok nyeresége és vesztesége közt!
- Törekedj a hatodik érzék és a sokoldalúság fejlesztésére!
- Figyelj a kicsiny dolgokra is!
- Ne tégy hasztalan dolgokat!
- Szükséges, hogy elfogadva e szabályokat gyakorold az utat, ha nem nyitottan figyeled a világot, akkor sohasem leszel az út mestere.
- Először a lelked kell a harcművészetnek adnod, s ha megingathatatlan módon járod az igazi utat, akkor győzhetsz számos módon. Gyakorlással teljesen ellenőrizhetővé válik a tested.
- Egy igaz ember jól irányíthatja az embereit, betartva a törvényeket. Vezetni fogja az országot, okítani a népet, megőrizve a rendet. Ha van út, mely kimondja, nem győzhető le a lélek, akkor ez a hadászat útja
Busidó (武士道)
A busidó a japán szamuráj életmódját meghatározó szigorú normarendszer, hasonló a lovagiasság eszményéhez. Nagy hangsúlyt fektet a mértékletességre, egyszerűségre, a lojalitásra, a harcművészetek gyakorlására és a harcos becsületére. Konfuciánus és buddhista hatások is felfedezhetők benne a bölcsesség és a higgadtság éltetésében. A harcosokat adó busik osztályának felemelkedésével együtt alakult ki a 9. és a 12. század között.
forrás: Wikipédia
- Egyenes jellem, igazságosság
- Bátorság és kitartás
- Jóindulat, együttérzés
- Udvariasság
- Igazmondás, őszinteség
- Becsület
- Önuralom
- A hűség kötelme
Még ne hagyd el az oldalt!
Ne maradj le a lehetőségről, hogy te is a Mecsek Jujitsu Klub tagja legyél!
Töltsd ki a jelentkezési űrlapot, és lépj be a harcművészetek világába!
Tanulj önvédelmet, növeld az önbizalmad és formáld az életed!