Milyen erdményeket ért el projektünk?
A projekt kezdete óta eltelt egy hosszú év (ha a pályázat előkészítését is hozzászámoljuk ennél jóval több), itt az ideje áttekinteni milyen erdményeket sikerült elérni és milyen nehézségekkel szembesültünk a megvalósítás folyamán. Ha röviden szeretnénk összefoglalni egy izgalmas, kihívásokkal teli hosszú, de erdményes éven vagyunk túl. De mégis mi történt az elmúlt egy év alatt, hogyan éltük meg, milyen nehézségekkel szembesültünk?
Először is foglaljuk össze a projektet, mi volt a célja ha nem követted volna eddig!
Projektünk célja egy olyan képzés létrehozása volt, mely komplex női önvédelmi tudást ad át a célközönség számára egyensúlyban tartva az önvédelmi technikák oktatását, a konfliktuskezelés verbális módszereit valamint az erőszakos helyzetek megelőzésének stratégiáit. Célunk volt létrehozni egy olyan videós segédletet, mely segítségével a járvány helyzetben akár otthonról gyakorolva is elsajátítható legyen néhány fontos alap önvédelmi technika, valamint azok számára is belépési pontot kínáljon az által, hogy megismerkedhet a képzéseken várható tananyag egy részével, akiknek visszatartó erő, hogy nem tudják mire számítsanak egy női önvédelmi képzésen.
Milyen tevékénységeket végeztünk?
Rendszeres női önvédelmi és konfliktuskezelő kommunikációs képzés
A következő tematikával dolgoztunk:
Mentális felkészítés
- Asszertív kommunikációs technikák
- Nonverbális kommunikáció
- Hogyan kommunikálj önbizalommal
- A konfliktusok természete, felismerése
- Hogyan ne válj áldozattá? Részletes erőszak dinamika és lehetséges megoldások a különböző helyzetekre.
- Kriminalisztikai videók elemzése, a kialakuló helyzetek és tipikus támadások megismerése, működő megoldások felvázolása
- A jogos védelem szabályozása
- Egy váratlan támadás feldolgozásának módjai
Fizikai felkészítés
- Mobilizációs gyakorlatok
- Saját testsúlyos erőfejlesztő gyakorlatok
- Állóképesség fejlesztése
- Eséstechnikák elsajátítása a biztosnságos gyakorlás érdekében
- Ütések és rúgások megtanulása
- Szabadulás lefogásokból
- Szabadulás folytásokból
- Ütések és rúgások elhárítása
- Szabadulás a földharc helyzetekből
- Késes támadások elhárítása
- Több támadós helyzetek kezelési lehetőségei
- Menekülés csapdahelyzetekből.
Online videós alapozó női önvédelmi képzés
A projekt időtartama alatt gondolva a nehezen kiszámítható járványügyi helyzetre és a célcsoport egy részének ebből fakadó óvatosságára a csoportos edzések iránt létrehoztunk egy 10 részes alapozó női önvédelmi videó minikurzust. A videósorozatunk a láblécben azóta is ingyenesen hozzáférhető, sőt a nyár végéig átdolgozásra kerül, kiegészítve, bővítve az eddigi videókat.
Weboldal
Régi “házi” weboldalunk megújításra került, hogy a megfelelő felületen tájékozódhassatok a projektről, utóéletéről, valamint a videósorozathoz is könnyen hozzáférhessetek.
Intenzív Női Önvédelem Szeminárium
3 alkalommal szerveztünk intenzív női önvédelmi szemináriumot, ahol a rendszeres képzés tematikájával ismerkedhettek meg a résztvevők, mely szemináriumokon Sajben János közelharc oktató is részt vett önvédelmi tudását átadva a résztvevőknek.
Milyen nehézségekkel kellett megküzdenünk?
Járványhelyzet
Az egyik fő nehézség a járványhelyzet volt, mely több szinten jelentkezett a projekt során. A közvetlen hatás a változó járványügyi szabályok (pl. védettségi igazolvány), valamint az abból fakadó bizonytalanság. A projekt előkészítése során már számoltunk azzal, hogy valamilyen szinten a járványügyi szabályok befolyásolni fognak minket, ezért is készültünk az online videós önvédelmi oktató anyaggal. A közvetett hatás pedig az volt, hogy az elmúlt időszakban a célcsoport egy része jelentősen óvatosabb lett, tartózkodóbb a csoportos vagy tömegrendezvényekkel szemben. Ezt bizonyos mértékig sikerült kezelni a korlátozott csoportlétszámokkal, valamint az előre tervezett tömegesebb rendezvények helyett, kisebb komplex szemináriumi képzések keretében meghívott oktatókkal.
Fluktuáció
Az érdeklődés jelentős volt a program iránt, a projekt elején azonban szembesültünk azzal a nehézséggel, hogy a kezdeti lelkesedés gyorsan lankad a kiválasztott célcsoportok esetében. A helyzet kezeléséhez első körben igyekeztünk feltárni a jelenség mögött húzódó okokat. Arra jöttünk rá, hogy a célcsoport körében az önvédelemmel kapcsolatban több téves elképzelés is él. Az egyik ilyen téves elképzelés szerint az önvédelem elsajátítható néhány alkalom alatt pár fogás elsajátításával. Egy ebből következő elképzelés szerint ehhez nem szükséges különösebb erőnlét, állóképesség. A másik azonosított tévhit szerint az önvédelmi technikák elsajátíthatók szituációs gyakorlatok vagy küzdelmi szimulációk nélkül. Ennek orvoslására az érdeklődők felé igyekeztünk minél szélesebb tájékoztatót adni, hogy mi várható a projekt képzésein. A képzési anyagot kiegészítettük mozgáskoordinációs gyakorlatokkal, alap állóképességi és erőnléti gyakorlatokkal, az önvédelmi tematikába pedig több progressziós lépéseket tettünk, a csoportokon belül pedig kialakítottunk egyénre szabottabb kezdő – haladó feladatokat. Valamint az ennek ellenére bizonytalan érdeklődők számára lehetőséget nyújtottunk kizárólag a megelőző valamint konfliktuskezelő kommunikációs technikai képzéseken való részvételre. A megoldások jelentősen csökkentették a fluktuációt, a program végére 19 fő tett sikeres záróvizsgát. A programmal azonban ennél jóval több időszakos résztvevő ismerkedhetett meg.
Koordináció kihívások a projekt első részében
Az informális csoport koordinációja a projekt első felében kihívásokat okozott, ennek oka a projekt összeállítása, valamint a projekt kezdete közt eltelt időben a csoport egy részében jelentősen változott az időbeosztása (pl. új munkahely, iskola, valamint Bánkövi Máté a projekt koordinátora a Covid diagnosztikai munkában való részvétele bizonyos időszakokban). Ezen kezdeti problémák megoldásának érdekében újragondoltuk a feladatmegosztást, valamint minden feladat kapott helyettes felelőst.
Hány embert értünk el?
Összes leadott jelentkezés e-mailen, telefonon, közösségi médián keresztül: 80 – 100
Legalább egyszer megjelent a képzésen: 48 fő
Sikeresen teljesítette a projektet és záró vizsgát: 19 fő
A videósorozatra előzetesen regisztráltak száma: 32 fő
Lesz folytatás?
Természetesen nem állunk meg! Rövid pihenő és háttérmunka után folytatódnak a képzések, valamint a videósorozaton bővítésén is dolgozunk. Tervezünk még egy alapozó cikksorozatot is készíteni, ahol részletesen a legalapvetőbb önvédelmi tippeket szertnénk megosztani veletek!
0 hozzászólás