Pályázat megvalósítás az Európai Szolidaritási testület Társfinannszírozásával
Egyesületünk egy fiatalokból álló informális csoport segítségével (Bánkövi Máté, Radvánszky Noémi, Fitt Ildikó, Fuchs Anett, Téczeli Péter) pályázati projekt megvalósításába kezd anőket ért támadások megelőzéséért. Pályázati projektünkkel az alábbiakban ismerkedhettek meg.
Miért akarjuk megvalósítani ezt a projektet?
A program megvalósításának gondolata a Mecsek Harcművészeti Egyesületbe járó fiatal tanulók közös gondolatából született, miután sok megkeresést kapott az egyesület a nőket ért támadások és konfliktusok tematikus kezelésére. Az egyesület koedukált csoportjaiba azonban nem volt megvalósítható egy ilyen összetett igény kielégítése, amely nagy hangsúlyt fektet a megelőzés és a kommunikációs módszerek alkalmazására is a konfliktushelyzetek feloldásában. Az egyesület kínálatába ekkor került egy női önvédelem foglalkozás, mely a konfliktushelyzetek önvédelmi megoldásaival foglalkozik, azonban a programban segédkező tanulók úgy érezték egy ennél széleskörübb megoldásra és képzésre lenne szükség. Ezért született meg egy olyan tematikus női önvédelmi felkészítés létrehozásának gondolata, melyben a nőket ért konfliktusok komplex megoldása lenne a cél, az adott téma szakembereinek bevonásával kiegészülve, lelkes tanulókként közösséget alkotva az eddig megszerzett tudásunkat kívánjuk továbbadni. Az önvédelmi képzést kiegészítve kommunikációs módszerekkel és az erőszakos helyzetek felismerésével és hatékony megelőzésének egyéb módjainak oktatásával. A Mecsek Harcművészeti Iskola vezetője Bánkövi Máté, aki szintén tagja a projektet megvalósító informális csoportnak. Ennek szükségszerűsége abból fakad, hogy a projekt önvédelmi pillére maximális szakmai felügyeletet igényel így oktatási tapasztalatával hozzájárul a megfelelő minőségű képzés létrehozásával és ezen feltétel teljesülése mellett a csoport részére ingyenesen felajánlja a Mecsek Harcművészeti Iskola termét a képzések hosszútávú lebonyolítására, illetve az egyesület felületeit és kapcsolati hálóját megosztja a hatékony kommunikáció és a sikeres projekt lebonyolítás érdekében. A projekthez szükséges maximális biztonságot nyújtó felszereléseket illetve a bevonandó szakembereket a nyertes pályázat esetén az informális csoport biztosítja.
Mit kívánunk elérni?
Csoportunk a társadalmi felelősségvállalás keretében a nők elleni erőszak megelőzése, különös tekintettel a családon belüli erőszak ellen kíván tevékenyen részt venni. Céljainkat rendszeres női önvédelmi kurzusok elindításával kívánjuk elérni, mely felkészítések során, mind mentálisan, mind fizikálisan felkészítjük az érdeklődőket az őket ért konfliktushelyzetek és támadások elkerülésére és megoldására. A projekt fő célcsoportja a hátrányos helyzetű fiatalok és azok a nők akik korábban vagy jelenleg is bántalmazás kockázatának vannak kitéve.
Hogyan kapcsolódik a projekt az Európai Szolidaritási Testület általános céljaihoz és milyen európai szintű hozzáadott értéke van?
A projekt összhangban az Európai Szolidaritási Testület alapelveivel a nők elleni erőszak, különösen a családon belüli erőszak megfékezésére kíván eszközöket átadni a résztvevőknek. A projekt a konfliktusok megelőzésére, kezelésére helyezi a hangsúlyt asszertív kommunikációs módszerekkel, a konfliktusok korai felismerésével és az elkerülés lehetőségeivel. Továbbá érdeklődőket egy jogtalan támadás esetén is szeretnénk megfelelő készségekkel felruházni, hogy képessé váljanak ennek elhárítására. A résztvevők magabiztosabbá válnak és közösségként példát mutatnak társaik számára egy biztonságosabb élet megteremtése felé.
Az Európai Szolidaritási Testület célkitűzéseivel összhangban projektünk célja önkéntességen keresztül népszerűsítse a szolidaritást mint értéket, a nőket ért társadalmi kihívásokra reagáljon és a közösségeket megerősítve, előmozdítsa a hátrányos helyzetben élő vagy bántalmazott/veszélyeztetett helyzetben lévő nők társadalmi befogadást.
A projekt európai hozzáadott értékének tükrében egy olyan Pécsen hiánypótló képzéssel egészíti ki a helyi harcművészeti és küzdősport közösségek kínálatát mely speciálisan a nőket ért erőszak elhárítására irányul és kiegyensúlyozottan a kommunikációs és önvédelmi készségek fejlesztésére is helyez hangsúlyt. A projekt megvalósításában a közös tanulás elősegítése érdekében a helyi küzdősport szervezetekkel való közreműködést is célul tűzzük ki. A program egyik fő célközönsége a hátrányos helyzetű fiatalok bevonása a projektbe, melynek elősegítése érdekében a képzést ingyenes formában tesszük elérhetővé nyertes pályázat esetén.
A projekt európai hozzáadott értéke kapcsolódik az Európa Tanács Egyezményéhez a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról, közismert nevén az isztambuli egyezmény az Európa Tanács által megalkotott átfogó nemzetközi egyezmény a nők elleni erőszakkal és családon belüli erőszakkal szemben. Az egyezmény célja az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és „az elkövetők büntetlenségének megszüntetése”. Ezen belül jelen projektünk fő célja az erőszak megelőzése, a veszélyeztetett csoport önvédelmi és kommunikációs technikákkal való felvértezése által, mely hatására magabiztosabbá, határozottabbá és védettebbé válnak az esetleges erőszakos cselekedetekkel szemben.
Hogyan válik a projekt a közösségek és / vagy a célcsoport hasznára?
Célunk, hogy a csoport tanulói a program során a megszerzett tudásukkal képessé váljanak magabiztosan és biztonságban élni. Képesek legyenek felismerni és kezelni a kialakuló konfliktusokat. Sikeresen elkerüljék vagy megoldják a fizikai támadásokat. A programba elsősorban azokat várjuk, akik úgy érzik valós veszély fenyegeti őket, a koedukált csoportokban nem érzik magukat magabiztosnak vagy hátrányos helyzetükből fakadóan nem tudnak hozzáférni hasonló témájú felkészítéshez.
A projekt során létrehozott digitális oktatóanyag a célcsoport azon tagjaihoz is eljuttatja az önvédelem, az asszertív kommunikációs technikák alapjait, akik a projektben megvalósított edzéseken nem tudnak vagy nem kívánnak részt venni. A résztvevő tagoknak hosszútávon ismételhető formában segít a tudás elmélyítésében.
Milyen készségeket sajátít el a célcsoport?
- Betekintést nyer a fizikailag aktív, mozgásban gazdag, egészségesebb életbe.
- Hatékonyabb kommunikációs készségeket sajátít el, mely elősegíti az érdekérvényesítő képesség fejlődését.
- Képessé válik megelőzni a fizikai konfrontációkat
- Önvédelmi készségeket sajátít el
- Fizikailag felkészülnek intenzívebb harcművészeti/küzdősport foglalkozásra, mely a fiatalabb korosztályoknak lehetőséget nyit a versenyzés irányába való orientációhoz.
Milyen lehetőségeket teremt a nők elleni erőszak ellen dolgozó közösségeknek?
- A projekt létrehozz egy online tudástárat, mely a kommunikáció és az önvédelmi módszereket összesítve segíti a közzösségek szakmai munkáját.
- Munkakapcsolat kialakítására nyújt lehetőséget a nők elleni erőszak megelőzésért tevékeny közzöségek és az önvédelem oktatással foglalkozó szervezetek között
A felkészítés tematikája:
- Mentális felkészítés
- Asszertív kommunikációs technikák
- A konfliktusok természete, felismerése
- Hogyan ne válj áldozattá? Részletes erőszak dinamika és lehetséges megoldások a különböző helyzetekre.
- Kriminalisztikai videók elemzése, a kialakuló helyzetek és tipikus támadások megismerése, működő megoldások felvázolása
- A jogos védelem szabályozása
- Egy váratlan támadás feldolgozásának módjai
- Fizikai felkészítés
- Eséstechnikák elsajátítása a biztosnságos gyakorlás érdekében
- Ütések és rúgások megtanulása
- Szabadulás lefogásokból
- Szabadulás folytásokból
- Ütések és rúgások elhárítása
- Szabadulás a földharc helyzetekből
- Késes támadások elhárítása
- Több támadós helyzetek kezelési lehetőségei
- Menekülés csapdahelyzetekből.
0 hozzászólás