Akciók és hatásaik az Önvédelemben – Jujitsu a Női Önvédelem Szolgálatában

Bánkövi Máté

2021. nov 29.

Cikkünk a Jujitsu a Női Önvédelem Szolgálatában című  bejegyzéssorozatunk része, mely a Kommunikációs és Önvédelmi Felkészítés a Nőket Ért Támadások Megelőzéséért és Megoldásáért című pályázatunk keretében, mely az Európai Szolidaritási Testület társfinanszírozásával valósul meg. Célunk egy olyan tudásbázis létrehozása, mely hatékony segítséget nyújt a téma íránt érdeklődő közönségnek!
europai_szolidaritasi_testulet_logo
Harc közben négyféle fizikai hatást gyakorolhatsz az ellenfélre. Kimozdíthatod, fájdalmat okozhatsz, sérülés vagy sokkot okozhatsz neki.A legegyszerűbb a mozgás, elhúzhatod vagy eltolhatod a másik felet, ezzel növelve vagy csökkentve a teret és a távolságot. Növelheted vagy csökkentheted vele a sérüléseket. A helynövelése vagy csökkentése. Közelharcban a mozgáshoz való helyteremtés különös fontosságú. Beletartozik a fogásokból való kiszabadulás, egy ütés előkészítése, a faltól padlótól való távolodás, a rendelkezésre álló eszközökkel a támadó mozgásterének leszűkítése. A távolság. Az önvédelem gyakori végcélja a támadásból való menekülés. Ha kibillented, elhúzod, eltolod a támadót elég helyett teremthetsz magadnak a meneküléshez. Különböző lefogássokkal mozgásképtelenné teheted az ellenfeledet, megfelelő egyensúly uralással megakadályozhatod a másik felet a hatékony támadások indításában. Hatékonyabbá teheted az ütéseidet, ha lekorlátozod az ellenfél mozgását vagy még inkább ha megfelelő időzítéssel az egyensúlyát úgy manipulálod, hogy az ütésed felé közeledjen. Ugyan így csökkentheted a feléd érkező ütések hatását, ha fenntartod az érintkezést az ütő végtaggal vagy megtámadod a végtag eredőjét. A támadások nagy része elpárolog, ha a kellő pillanatban kibillented a másik felett az egyensúlyi helyzetéből.Fájdalom. Ez egy fiziológiai és pszichológiai reakció egy ártalmas dologra. Három használati módja létezik az önvédelemben: tárgyalási alap, kiváltson egy előrelátható reakciót, blokkolja az ellenfelet a gondolkozásban. A harcművészetekben az ízületfeszítés egyfajta felszólítás a megadásra. A fájdalom tárgyalási eszközként használatához a támadónak értenie kell a szóbeli utasításainkat. Bizonyos fájdalmakhoz egyedi mozgásos reakció társul, mellyel előkészíthetünk további akciókat. A hirtelen éles fájdalom lefagyaszthatja az ellenfelet, mely kihasználható.

Az önvédelemben a fájdalom csak kiegészítés, nem lehet elsődleges alapja egyetlen technikának sem. Bizonyos emberek másképp reagálnak a fájdalomra. Az alkohol és drogfogyasztás szintúgy befolyásolhatja a hatékonyságát.

Sérülés. A fájdalom és a sérülés között néha vékony az átmenet, edzésen ezért körültekintőnek kell lenni ennek megértése során. Nem minden sérülés egyenértékű, egy törött orr fájdalmas, de nem akadályozz fizikailag a harc folytatásában. Néhányan egyszerűen eltekintenek a fájdalomtól és a vértől. Néhányan törött kézfejjel is megpróbálnak ütni, törött könyékkel vagy kificamodott vállal viszont ők sem.

Sokk. Tulajdonképpen rendszerleállás, legtöbbször a keringési vagy idegrendszer súlyos károsodásának hatására. Nem jelent feltétlenül halált, de eszméletvesztést sem minden esetben. Legegyszerűbben a fojtások alkalmazásával érhető el. A vérellátás elvágása mindenkin működik  függetlenül attól hogy alkoholos vagy kábítószeres hatás alatt áll-e.

bankovi_mate_instruktor

Írta: Bánkövi Máté

Máté a Mecsek Harcművészeti Iskola vezető instruktora. Célja egy olyan dojo létrehozása, amely visszatér a harcművészetek gyökereihez és a tudást helyezi előtérbe szemben a ranglétrán való minél gyorsabb végigfutással. A harcművészetek oktatásán túl folyamatosan fejleszti a tudását több különböző instruktor keze alatt. Így garantálva, hogy edzései színvonala töretlenül fejlődik a jövőben is. Eddig elért fokozatai: Seibukan Jujutsu 5. dan, Enshin Itto Ryu Battojutsu 3. dan, Bujinkan Budo Taijutsu 2. dan

Hasonló tartalmak:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük